21 Mayıs 2012 Pazartesi

İdolüm Metropol Günlüğü, 2NE1 albümü hediye ediyor...Defalarca açıp, beğenmeyip, tekrar açtığım bloğumun ilk yazısı, 2NE1 albümü hediye eden Can abi'ye nasip oldu. :) ~
Öncelikle, yazıyı okumadan önce, '2NE1 albümü' kısmını görünce çok heyecanlanmıştım. Sanırım ben olsam, "2 İki albüm, iki albümdür." deyip saklardım ama Can abi bunu yapmayacak kadar düşünceli. Ve sanırım sanal alemden de olsa, böyle insanlar tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Mutluluğunun yarısını bir başkası ile paylaşmak, dünyanın en güzel şeyi olsa gerek.

Öncelikle 'Neden Güney Kore?' sorusu ile başlamak istiyorum. Belki konuyu alır başka yerlere götürürüm ama olsun, öyle damdan düşer gibi yazmayayım dedim.

Güney Kore hayranlığım, 8. sınıfın 2. döneminde başladı. Çok yakın olduğum ve sürekli beraber dolaştığım iki arkadaşım (Didem ve Nazlı), TRT'de yayınlanan Muhteşem Kraliçe'den bahsediyorlardı. Önceleri onların saçma sapan şeylerle uğraştığını düşünüp küçümserdim. Hatta yanımda oturan Didem'e, onun arkasında oturan Nazlı'ya "Saçma sapan şeyler konuşmayın, yazılıya çalışamıyorum." derdim bir ordu gürültüsünü barındıran sınıfta. Aslında istesem, ağlayan 100 tane çocuğun arasında bile konsantre olabilirdim. Onlara kızma sebebim sadece, arkadaşlarımla konuşup, paylaşabileceğim, üzerinde fikirler üretebileceğim bir hobimin olmayışının verdiği kıskançlıktı. Onlar beni dinlemeyip, aralarında konuşmaya devam ederlerken, gizli gizli onları dinlemekten geri durmazdım oysa. Bir gün bana zorla, yalvar yakar izlettiler diziyi. Kaçıncı bölümdü hatırlamıyorum ama henüz başlarıydı. İlk izlediğimde, hiç bir şey anlamamıştım. Hatta biraz ilgimi çekmiş olacak ki, kimin kim olduğunu karıştırmamak için yarım yamalak anladığım isimleri, kimlerle alakalı olduklarını defterin arkasına yazıyordum. Sonraki günlerde, bir izleyip bir izlemezken, kendimi iyice kaptırdım diziye. CheonMyeong ölünce filan, acayip üzülmüştüm yani. Sabah okula gelir gelmez, birbirimize anlattığımız ilk şeyler dizi ile ilgili fikirler, aldığımız tüyolar olurdu.  O zamanları, nasıl heyecanla geçirdiğimi anlıyorum şimdileri. Ve sanırım hayatımda kesinlikle doğruluğundan emin olarak diyebileceğim ilk şey, "İyi ki o diziyi izlemişim." olurdu.

Muhteşem Kraliçe bittikten sonra, Denizler İmparatoru'nu izlemeye başladım. "İlkler her zaman güzeldir." ilkesi ile, onu da çok sevmiştim ancak hiç bir zaman Muhteşem Kraliçe'nin yerini tutmayacağını biliyordum. Bu iki dizi ve Dream High hariç, hiç bir Kore dizisi izlemedim. Bir kaç film izlemişliğim var sadece, o kadar. Kore'yi tanıyabilmenin en önemli yolu, sanırım görselliğinden geçiyordu ama olmadı işte. Zaten böyle oturup bilgisayar başında sürekli dizi izlemeyi hiç sevmem. Sadece, ramazan ayında, sahura kadar ablamın dizüstü bilgisayarından, BOF'un bölümlerini izlerdim. Çok övülen bir dizi olmasına rağmen, onda da 7. bölüme kadar izleyebildim. Fan sayfalarından filan neler olduğunu takip ettiğim için, bildiğim ama sadece ara sayfalarını okumadığım bir kitabı okumak gibi geleceği için, izlemeden bıraktım. Belki doğru değildir ama, Kore'yi sevebilmek için, yeni çıkan ya da tüm popüler dizileri izlemek gerektiğini düşünmüyorum. Tamamen ilgi alanlarıyla alakalı.

Daha sonra, bildiğim ilk Koreli ünlüler olan, Muhteşem Kraliçe oyuncularını araştırmaya başladım internette. Bir fan sitesinde (Tahmin ediyorsunuzdur, adını vermeyeyim yinede.) 1 yıl filan geçirdim yaklaşık. Daha sonra, hayatımda büyük bir eksik zaman dilimi olarak tanımladığım, 1 aylık internet kesintim yüzünden o siteden de koptum. Bağlanılmayacak yer mi yok, Facebook vardı bu seferde. Öncelerde çok dandirik sayfalar filan beğeniyordum ki, Can abi'nin Kore Sayfaları hakkında yazdığı yazıya çok hak verdim. Sonuçta her insanın hayatında, kendi itemediği taşların yerini değiştirecek kişiler vardır. :)

Sanırım çevremde çok sosyal biri görünmeme rağmen, tek başıma bir yerlere gitmeye bile korkan bir çocuktum. Hala birazcık öyle bile sayılabilirim. Çocuk gelişimi okuduğum için, çocuk psikolojisini az çok biliyorum. Kendime olan bu öz güven eksikliğim, küçüklüğe dayanıyor. Anne sütünün temel güven kazandırdığı gerçeğine rağmen, çok az süre süt almış olmam ve daha bir çok neden, kendime güvensiz büyümemi sağladı. Maddi durumumuz, çok şükür berbat olmasa da, belki normalin altında olduğu için, diğer çocukların sahip olduğu çoğu şeye sahip olamadım. Mesela, çoğu çocuğun hayatında bir kez bisiklete binmişliği vardır, ya da sahip olmuşluğu. Sahip olmayı geçtim, 17 yaşımda olmama rağmen bisiklet sürmeyi bile bilmiyorum. Tabi ki bir tartışılabilecek derin bir konu ama olmadı işte. Bunu yan komşumuzun, oğluna alınan bisikleti gördükten sonra daha çok hissettim sanırım. Kore, ilk başlarda kendime olan güvensizliğimi ve en açık tabiri ile ezikliğimi yenmemde bana olanak sağladı. İnsanlarla, hele ki Kore hayranı insanlarla konuşmak, bildiklerimi anlatmak bana büyük bir zevk veriyordu. Her zaman, sanal ortamda olduğum kadar sosyal olabilmeyi çok istemişimdir. Bazı şeyler, gerçekten zamanla oluyor. Belki bilmeyenler bunun saçma olduğunu düşünebilir ama gerçekten değil. Kore, hayatımda çok şeyi değiştirmemi sağladı.

Öz güvenimi kazandığımı söylüyorum ama, hala kimsenin önünde Korece şarkı söyleyemem. Arkadaşlarım, hatta ablamın yanında bile. Şarkı söyleme ve dans etme konusunda, sadece tek başıma kaldığımda özgür olabildiğimi hissediyorum. Aslında korkularımdan birisi, çok önem vererek yaptığım şeyin, gerekli saygı ve özeni almayacak olmamın verdiği gerginlik. Bir şekilde geçecek sanırım, geçmeli yani.

İlk başlarda, sadece bir heves olarak gördüğüm Kore, şimdilerde vazgeçilmezlerim listemin en başında geliyor. Abartmıyorum, Kore olmadan bir şey yapamayacak gibi hissediyorum. Bir yere giderken, müzik dinleyememek (Kore'yi tanıdığımdan beri, Türkçe şarkı dinleyemiyorum.), ya da internet gittiğinde Kore ile ilgili haberleri alamayacak olmak, beni çok üzüyor. Böyle çok sinirleniyorum, duvarları tekmeleyesim, her şeyi fırlatasım geliyor. Kore kendimi artık istesem de alıkoyamadığım bir şey oldu. Yaşam tarzım oldu sanki.

Neredeyse tüm küçük çocuklar, büyüyünce ne olacakları sorulduğunda, bir sürü meslek isimleri sayarlar. Ben son 1 yıldır, ne olacağıma kesin olarak karar vermiş bulunmaktayım. Her ne kadar çok zor olduğunu düşünsem de Korece öğreneceğim, Kore'ye gideceğim ve olmayan sesime büyük bir tezat oluşturan, gerçekten var olduğuna inandığım dans yeteneğim ile YG üyesi olacağım. İnsanlara bunu söylediğimde (sadece sanaldakiler, gerçek hayatımda bu hayalime değer verecek kimsem yok.) çoğu iyi tepkiler veriyor. Tepkilerini belli etmeseler de, eminim ki bu hayalimi oldukça saçma ve aptal bulanlarda vardır. Taeyang'ın bir sözü var. Hatta şu an mantar panomda, Bom'un resmi üzerinde asılı duruyor. Yazarken ona baktım ve gülümsedim. Büyük üstat Taeyang, "Hayalin olabildiğince büyük ve yüksek olsun. Çünkü hayal herkese eşit paylaştırılmış bir şanstır." diyor. Bunu söyleyebilen bir adam, yalnızca çok büyük hayalleri olan adamdır, eminim. İnsanlar, elimizdeki ilk örnek Taeyang bunu başarabilmişken, Kore'nin en büyük şirketlerinden biri olan YG'de, en ünlü ve başarılı gruplardan biri BIGBANG'in dansçısı ve vokalisti olabilmişken, benim yapmam imkansız değil. Ailemin karşı çıkmasına ve saçma bulmasına rağmen, bundan, Kore sayesinde kazanabildiğim hayalimden asla vazgeçmiyorum. Hayatınızın en değerli zamanlarını adadığınız insanlar ile aynı çatı altında, iş arkadaşı olmak harika bir duygudur eminim. Kim ne derse desin, kesinlikle yaptığımın zaman kaybı olduğunu düşünmüyorum. Hayat bana bunu öğretti ki, her şey inanç ve karar arasında gidip geliyor. Aslında tüm hayatımız, bu iki kavram arasında kurulu. Bazen oluyor, her şey berbat gittiğinde, kötü hissettiğimde durup düşünüyorum. Acaba boş bir amacın arkasından mı koşuyorum? Bırak Kore'de şarkıcı olmayı, bazen Kızılay'a gidecek param bile olmuyor. Sonra çok kızıyorum kendime. GD, Se7en bu işe temizlikçi olarak başlamışken, aklım ve duygularım yerindeyken neden bu kadar umutsuzluğa düşüyorum diye. Sonrasında bir Park Bom dinlemek, çok iyi geliyor. Dile kolay, 2NE1 antileriyken, şimdi en büyük fanları arasına girebilecek bir insan olmuşum. Can abinin duyuruda yazdığı gibi, "2NE1 bu, boru mu?" :) ~


Güney Kore hayatımın çok büyük bir parçası olduğu gibi, yukarıdaki yazdıklarım gibi kendimi bulmamı da sağladı aslında bir yandan. Sınıfta parmak kaldırıp konuşmaya bile utanıp çekinirken, şimdi hem korktuğum, hem deliler gibi sevip saygı duyduğum YG başkanın karşısında dans edebilirim sanırım. O gücü hissedebiliyorum kendimde. Kore, kendimdeki korkuyu aldı aslında benden. 2NE1, şüphesiz ki mükemmel bir grup. Park Bom, kendisine bayıldığım kadın, o harika sesi ile 3 kez geri dönmüş YG kapısından. Adamın sarhoş zamanlarına denk geldi desem, her seferinde mi sarhoştu yani. :P Vardır bir bildiği demiştim bu bilgiyi ilk öğrendiğimde. Bom ilk denemede vazgeçseydi, sanırım mükemmel sesi başka şirketlerde ya da kendi kendine heba olup gidecekti. Vazgeçmeyip, buralara kadar geldiyse, onun gibi olmamam için hiç bir nedenim yok. Bütün bunların yanında, Kore bana savaşmayı öğretti diyebilirim. Önceden, Kore'yi tanımadığım zamanlarda kolaylıkla vazgeçebilirdim. Usanır, ağlar, asla geriye dönüp tekrar denemezdim. Gerçi şimdide ağlıyorum ancak, önceki zamanlardaki ağlamam ile kesinlikle anlam bakımından çok farklı. İnsanın bir şeyi bu kadar çok sevmesi, belki saplantı haline getirip haberi bile olmaması zararlı mı bilmiyorum ancak ben hep "iyi ki" diyorum. İyi ki tanımışım Kore'yi. Kore, hayatımdaki en önemli dönüm noktalarından biri. Şükürler olsun ki, hala bir sürü dönüm noktası yakalayabilecek ve savaşabilecek gücüm var. Teşekkürler YG, sanırım bu kadar güçlü olabilmem için bana cesareti sen verdin. Bu sözü, kendimden emin olarak sana verebilirim Can abi, seni BIGBANG ile tanıştıracağım! :)

YG'ye katıldığımda, hala korkak, utangaç ve geri kalacağımı biliyorum. Ancak olsun, yanlış bir şey yapmak, hiç bir şey yapmamaktan iyidir. (Söz uydu değil mi? Anlamsız olmadı yani. İhihih. :D )

Dediğim gibi, konuyu abuk yerlere götürmüş olsam da, şimdi ikinci sorunun cevabını vermeyi planlıyorum. Umarım bu da başını alıp gitmez bir yerlere. Güney Kore deyince aklınıza gelen şeyler neler? Aslında aklıma bir çok şey geliyor. Müzik, sahne, ramen sanırım bunların en başında geliyor. Herkesin en az bir kere yediği ya da yemek istediği ramen, sanırım hafızamdan kalmış, hatırı en sayılı olandır. İstanbul'da yaşayanlar filan, imkanları doğrultusunda gidip restoranlarda yiyebiliyorlar ancak, ben 4.75 krş ile marketten aldığım ramenle daha mutlu oluyorum nedense. Yemek çubukları almadan önce, çöp şişlerle filan yiyordum hatta. Ağzıma filan batmıyordu iyi ki. Hiç unutmuyorum, ilk ramenimi gecenin bir yarısında kalkıp yemiştim. Annemden gizli almıştım ve ne tepki vereceğini bilmediğim için hepsini yakalanacağım korkusu ile bir solukta bitirivermiştim. Daha sonraları, anneme ramen aldırmaya başladım. Tadını pek beğenmemişti hazır olanların. Ablamda sakız gibi demişti. Ama onlara noodle ile yaptığımda, benden önce yediklerini söyleyebilirim. Ramazan ayında, sahurda, iftar filan ramen yedik bir hafta boyunca. Amcamlar filan mangal yakarken, tek başıma bir tencere ramen yediğini hatırlayan insanım. 

Ayrıca bir Uzak Doğu Hayranı olarak, Çinli, Koreli ve Japon insanları ayırabilmenin havasını yaşıyorum. Bana arkadaşlarım nasıl ayırt ediyorsun dediklerinde "Koreliler son heceleri uzatırlar, Çinliler kısa boyludur, diğerleri zaten Japon." deyip sıyrılıyorum işin içinden. Bazı zamanlar bir çekik gördüğüm için heyecanlanırım ve nereli olduğunu tutturamayabilirim ama bunu kimseye söylemiyorum tabi. Özenle inşa ettiğim bir karizmam var sonuçtan. :P 

Sonra aklıma hep arkadaşlarıma Korece konuşturmaya çalıştığım gelir. Sınıfta, çok koyu olmasa da bir Kore hayranı arkadaşım var. Onunla birlikte, diğer arkadaşlarıma "Merhaba, seni seviyorum." filan dedirtiyoruz. Tabi diyemiyorlar, ya da dalgaya vuruyorlar. Bilmiyorum ama o çaba kesinlikle görülmeye değer. Hani böyle Korece öğrendim diye kandırsam hepsini, inanırlar sanırım. Kkkk.


Sanırım karnım acıktığı için daha fazla yazamayacağım. Ödül bir yana, kendimi anlatma fırsatı ve bloğumun ilk yazısını yazmamı sağlayan Can abiye teşekkür ediyorum. Umarım okurken sıkılmamışsınızdır ve yormamışımdır sizi. Herkese, iyi ve güzel şanslar diliyorum! :) ~6 yorum:

 1. Öncelikle bu yazının blogunun ilk yazısı olmasına feci sevindiğimi belirtmek isterim :)

  Hemencecik bir çırpıda okudum, ellerine sağlık diyorum :)

  Aslında daha uzun yorum yapacaktım ama aynı zamanda yarışma için yarışan yazılardan biri olduğu için ileriye saklıyorum :)

  Hoşgeldin blog dünyasına, seni görmek çok güzel^^ Ve başarılar diliyorum :)

  YanıtlaSil
 2. İlk yazım olduğu gibi, ilk yorumu da senden almak çok güzel Can abi. :) Teşekkür ederim, iyi dileklerin için. :)^^

  YanıtlaSil
 3. Senin yazıların hep çok iyi gerçekten. Bu da öyle.
  Çok iyi, çok çok çok güzel bir yazı.
  Uzaktan, ara ara takip ediyorum grubunuzu. Söylemek istediğim tek şey var ki, grup arkadaşlarında sende gördüğüm inancı göremiyorum ben.
  Onlar senin yoldaşların, dostların. Bu yola birlikte çıktınız, anlayabiliyorum; ama örneğin senin tek cümlenden kalbini hissedebiliyorken; onlarda hiçbir şey hissedemiyorum. Belki diyeceksin ki:"Herkes kalbinden geçenleri başkalarına hissettiremeyebilir." ya da başka bir şey diyeceksin... Ama inan bana, yüreklerinde gerçekten inanç olan ve hayallerine gerçekten bağlanmış olan insanlar kilometrelerce öteden bile hissedilebilirler. Daha doğrusu hissettirebilirler. Sen hissettirebilenlerdensin. Senin sesini duymadım, dans ederken izlemedim seni. Ama iyi olduğunu hissedebiliyorum. ^^

  Bir de lideriniz... Sanırım en çok sevdiğin arkadaşın. Alınmanı istemem; ama onda gerçek lider ruhunu göremiyorum. Hissedemiyorum.
  Aslında sen haricinde, grubunuzda hiç kimsede gerçek inancı, tutkuyu, ruhu göremiyorum. Hissedemiyorum. Umarım bunu halledebilirsiniz.

  Neyse. Başarılar Meri.
  Sen küçük iyi bir kızsın. Hep küçük iyi bir kız olarak kal.
  Öfkelenme sık sık bir de, öfke senin gibi küçük kızları çok yorar.
  Üzülme de. Nefrette etme. Gülümse sadece.
  Güzel olan her şey seninle olsun.

  YanıtlaSil
 4. Ah, yorumunu o kadar zevkle okudum ki. İnan beni çok mutlu ettin. Çok, çok teşekkür ederim. <3

  Evet, lider en yakın arkadaşım. Aslında çoğu kişide olan kıskançlık vardı bende. Aramızda çoğu zaman anlaşmazlıklar oluyordu ve çok yoruluyordum. Aşırı sevgidendi sanırım. Artık grupta değilim ben, yoluma tek başıma devam etmeye karar verdim. Lider ruhu durumuna gelince, aslında grubun ilk lideri bende. Daha sonralarda sorunlarda dolayı bıraktım. O şekilde işte. Duygularımı, hissettiklerimi anlatamam çoğu kişiye. Yazmak, sadece yazmak çok iyi geliyor. İlk blog yazımda, senden böyle güzel yorum almak beni inan çok mutlu etti. Sanırım bende grup ruhu yok. Ya ne bileyim, tek olmak, ortama tek başıma hakim olmak daha mutlu ediyor sanırım beni. Dans etmeyi çok seviyorum. İyi kötü, vücudumun esnek olduğunu da düşünüyorum. Şu an dans edişimi insanlara izletmek için imkanım yok ancak olduğunda bunu kesinlikle yapacağım. Hem o zamana kadar, daha iyi olabilirim.

  Tekrar, tekrar çok teşekkür ederim. Aslında bir kaç tuşa basıp yazdığın bu yorum çok mutlu hissettirdi bana. Güzel dileklerin için çok sağol. Aynı şekilde, güzel olan her şey seninle olsun. :) ~ <3

  YanıtlaSil
 5. yazının başında bu yazı böyle dizi üzerinden gitmez inşallah dedim, sonra yazının rengi değişti. Bence çok iyi bi yazı olmuş. Kişisel bir yazı olması ne kadar gerçek olduğunu gösteriyor. 2NE1 yarışma yazılarında bir kaç favorim var inşallah onlar alır dediğim, senin yazın da onlardan biri. Kolay gelsin, yazmaya devam, bakarsın Lee'den sonra seni de sık sık takip etmeye başlarız.

  YanıtlaSil
 6. Merhaba, görüşlerin ve yorumun için çok teşekkür ederim. Yazmaya başladın mı, gitmesi gereken yere gidiyor işte. :) Tekip etmeniz çok mutlu eder beni. Tekrar, çok teşekkürler. :) ~

  YanıtlaSil